על דיירים מוגנים, בעלי בתים ומה שביניהם

יחסי דייר מוגן ובעל בית, הינם לעולם מורכבים. בשל סיבות היסטוריות שלא כאן המקום לפרטן, נוצר מצב לפיו כיום אלפי דירות בבעלות פרטית, מוחזקות בפועל בידי דיירים המשלמים דמי שכירות סימליים (לעיתים עשרות שקלים לחודש) ולא ניתן לפנותם. הדייר המוגן חוסה בצילו של חוק הגנת הדייר בעוד בעל הבית רואה בעיניים כלות, כיצד הנכס שבבעלותו, מוחזק משך עשרות שנים בתשואה זעומה.

ניגוד האינטרסים ברור כשמש: הדייר רוצה להמשיך להחזיק בנכס ולהנות מדמי השכירות הנמוכים ואילו בעל הבית משתוקק לפנותו ואפילו בתמורה הוגנת, ובלבד שניתן יהיה להתחיל להפיק סוף סוף תועלת כלכלית מהנכס.

בנסיון לפנות את הדייר המוגן, יש בעלי בתים שאינם בוחלים בשום דרך למרר את חייו של הדייר, בניסיון לכפות עליו לפנות את הנכס. בין התרגילים היצירתיים אפשר לספר על מוסיקה רועשת בשעת מנוחה, שיכון של עובדים זרים והומלסים בדירות הסמוכות וכל מרעין בישין כיו"ב. זוהי כמובן דרך מאוד לא מומלצת. בעיקר מכיוון שמדובר על דרכים לא אנושיות ולא מוסריות, אבל גם בגלל שהיא מנוגדת לחוק ובסופו של דבר יכולה רק לפגוע בבעל הבית.

מה בכל זאת ניתן לעשות?

זכותו של בעל הבית לעמוד על זכויותיו ולדרוש מהדייר לקיים את חובותיו, הן אלו שבחוק והן אלו שבחוזה השכירות. במאות נכסים מוגנים שניהלנו במהלך השנים, הצלחנו למצוא מצד הדיירים, הפרה של החוק או של חוזה השכירות, שהיוו עילת פינוי. כמו כן ישנם מקרים בהם ניתן לדרוש מהדייר לשלם דמי שכירות ריאליים, תוך 'שבירת' התקרה של דמי השכירות המוגנים. בעלי בתים רבים אינם מודעים לכך, ומומלץ להתייעץ במומחים כדי לבדוק האם ניתן לעשות זאת גם בנכס שלכם.

להלן הכללים לבעל נכס המושכר לדייר מוגן:

נכתב על ידי עו"ד דב פירר, פירר הנהלת רכוש

שימור מבנים

הדרך להפיק את המירב מתוכנית שימור מבנים שחלה עליכם

לקריאת המאמר המלא

החברה המנהלת

איך שימוש בניהול מקצועי יקפיץ את הרווחים שלכם

לקריאת המאמר המלא